mBlock ile oyun yapımı. Örnek Uygulama

Site Haritası

Arkadaşlar merhaba,

Bu yazımızda sizlerle blok tabanlı kodlama programı olan mBlock ile örnek bir uygulama yapacağız. Bu uygulamada yapacağımız örneği diğer blok tabanlı kodlama programlarında da yapabilirsiniz. (scratch vb.)

Şimdi uygulamaya başlayalım.

Öncelikli mBlock programını açıyoruz.  Ardından sahneyi oluşturalım ve kullanacağımız kuklaları ekleyelim. Ben görseldeki gibi bir arkaplan ekledim.

Kukla olarak kuklalardan bir halı ve yıldız ekledim. Oyunumuz yukarıdan yağan yıldızları aşağıdaki kilim ile toplayarak puan biriktireceğimiz bir uygulama olacak.

Öncelikle yıldız olan kuklanın kodlarını yazalım. Oyunumuzda birden fazla yıldız olacak ancak biz kodları bir yıldız için yazacağız ve daha sonra kopyalayıp çoğaltarak diğer yıldızlarıda eklemiş olacağız. Yıldızlar için kodlarımız aşağıdaki gibi olacak.

Yukarıda soldaki bloklarla yıldızları oyun başladığında sahnenin yukarısında rastgele bir noktada başlayarak aşağı düşmesini sağladık. Aşağıda en sona gelince tekrar yukarıdan rastgele bir noktadan başlayarak düşmesi için gerekli blokları kullandık. Soldaki bloklarla ise yıldızların diğer kuklamız olan kilime değdiğinde puan adındaki değişkenin artmasını sağladık ve yıldız tekrardan yukarıdan başlayarak aşağı doğru düşmeye başladı. Bu şekilde yıldızımızın kodlarını tamamlamış olduk. Yıldıza yazdığımız kodları tamamlayınca yıldızı farenin sağ tuşuna basıp kopyasını çıkart diyerek istediğimiz kadar çoğaltıyoruz.

Yıldızın kodlarından sonra aşağıda düşen yıldızları toplamak için kullanacağımız kilimin bloklarını aşağıdaki gibi yapıyoruz.

Yukarıda soldaki bloklarda oyun başladığında belirlediğimiz sürenin geçmesi için süre değişkenini birer birer azaltıyoruz. Süre dolduğunda ise haber salma bloğu ile oyun bitti haberi salıp diğer bloklarında bu haberi alınca durmasını sağlıyoruz. En alttaki bloklarla ekrana toplanan puanı yazdırıyoruz. Sağdaki bloklarla da kilimin yön tuşları ile sağ ve sola hareket etmesini sağlıyoruz ve oyunu tamamlamış oluyoruz.

Yukarıdaki kodları doğru bir şekilde yazdığımızda oyunumuz hazır hale geliyor.

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Yorumlarla iletişime geçebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Düşüncelerinize bayılırım, lütfen yorum yapın.x
()
x